İDEAL BEBEK ODASI TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Bebeğiniz daha dünyaya gelmeden‚ evinizde onun için seveceği ve rahat edeceği bir oda hazırlamak ebeveynlerin en büyük isteklerinden biridir.

Bebeğinizin odasını hazırlarken hem onun rahatını düşünmek hem de tehlikelerden uzak tutmak gerekir. Hazırlayacağınız odanın konforlu ve güvenli olması en önemli iki unsurdur. Bebeğiniz için yapacağınız alışverişlerde bu unsurları göz ardı etmemelisiniz.

Bebek odası olarak düşündüğünüz bir odanızın bulunması öncelikle işinizi çok kolaylaştıracaktır. Bu odanın yatak odanıza yakın olması, yeteri kadar gün ışığından yararlanması, diğer odalardan ve ortak alanlardan gelebilecek seslerden etkilenmeyecek bir yerde olmasını tercih ediniz. Odada kullanılacak dolap, raf gibi malzemelerin bebeğin yatağından uzakta ve mümkünse duvara sabitlenmiş olması güvenli olacaktır. 

·         Bebek odasının gün ışığı gören ve rutubetsiz bir oda olmasına özen gösteriniz. Mümkünse oda sıcaklığını ölçmek için derece ve rutubeti ölçmesi için rutubet ölçer yada buhar makinesi kullanmanız faydalı olacaktır.

·         Bebek odasında en az 1 pencere bulunmalı, mümkün ise geniş bir oda seçilmelidir. Pencerenin olmadığı odalarda hava sirkülasyonu yetersiz kalacağı ve güneş girmeyeceğinden bebeğiniz için sağlıksız bir ortam oluşur.

·         Odanın aydınlatması çok kuvvetli olmamalı, odanın rengi seçilirken sakinleştirici açık ve pastel renkler tercih edilmelidir.

·         Oda zemininde hijyen ve güvenlik açısından ahşap parke tercih edilmelidir.

·         Öncelikle bebeğinizin odasında aşırı eşyalar ve oyuncaklar bulunmamasına özen gösterin, odanın sade görünümü bebeğinizi daha rahat ettirecektir.

·         Mobilya, tekstil ve dekorasyon ürünlerini seçerken hijyen ve bebeğinizin sağlığı açısından zarara yol açacak ürün tercihlerinden kaçınılmalıdır.

·         Odayı hazırlamaya başlamadan önce alacağınız mobilyaların boyutlarını ve parça sayısını oda büyüklüğüne göre belirlemelisiniz.

·         Mobilya seçiminde metal aksamların, sivri çıkıntıların olmadığı, yumuşak dokulu ve oval kenarlı ürünleri tercih edilmelidir.  Mobilyalarda toksik olmayan, sağlığa zararsız su bazlı boyalar tercih edilmelidir.

·         Odanızda yer sorununuz yoksa bebeğinizi gece emzirmek için bir koltuk bulundurmanızda fayda vardır. Alt değiştirmede kullanacağınız şifonyer ünitesinin bebeğin yatağına yakın ve sizin kolay erişebileceğiniz bir yerde olması alt değiştirme işlemlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

·         Bebeğin yatağını seçerken çok sert ve çok yumuşak olmamasına ve standartlara uygun bir yatak olmasına özen gösterin.

·         Bebeğinizin uyku setinin çok ağır olmamasına özen gösterin, uyku setinin kılıflarının çıkarılıp makinede yıkanılabilir özelliklerde olması bebeğinizin sağlığı açısından önem arz etmektedir.

 

Sonuç olarak ideal bebek odası tasarımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini yukarıda  sizlerle paylaştık. Bu aşamadan sonra bebek odası tekstili (Uyku seti, nevresim takımı, cibinlik tülü, havlu, alt açma minderi, kirli torbası vb.) ve dekorasyon (Tavan lambası, abajur, perde, halı vb.) ürünlerinin seçimine geçilecektir.

Bebek odanızda kullanacağınız uyku seti, nevresim, yatak, yorgan, yastık seçiminde % 100 pamuklu ürünler tercih edilmeli, sentetik ve alerjiye sebep olabilecek kumaşlar kesinlikle tercih edilmemelidir.