BEBEK ODASI MOBİLYASI ÖZELLİKLERİ ve ODA İÇİ YERLEŞİMİ

Bebek odası mobilyası seçiminde bebeğin güvenliği, sağlığı ve konforu için kullanılan malzemelere çok dikkat edilmelidir. Sizin çok hoşunuza giden ve çok gösterişli bir mobilya bebeğinizin sağlığı açısından çok zararlı olabilir.

Bebek odası mobilyaları temel şekliyle karyola-beşik, giysi dolabı ve şifonyerden oluşmaktadır. Bebeğinizle vakit geçirmek veya gece emzirmelerinde kullanmak için anne koltuğu da ekleyebilirsiniz. Ayrıca küçük raflarla da bebeğinizin odasına estetik katabilir, bu rafları kullanarak yer tasarrufunda da bulunabilirsiniz.

Bebeğinizin uyuyacağı karyola – beşiğin seçimi oldukça önemli bir unsurdur. Burada yatağın parmaklığının aralıkları, genişlik, derinlik ve yüksekliğine dikkat edilmelidir. Parmaklık arası mesafeleri bebeğin kol-bacak ve başını sıkıştırmayacak aralıkta olmalıdır. Yatağın derinliği hem anne hem de bebek için önemli bir faktördür. Bebeğe ulaşmanızda sizi zorlamayacak derinliği tercih ederken, bebeğin ayaklandığı dönemlerde yataktan düşmemesi için yeterli yükseklikte olmalıdır. Günümüzde yükseklik ayarlı birçok karyola-beşik çeşitleri bulunmaktadır.  Satın alırken bu hususu göz önünde bulundurun.

·         Mobilya seçiminde metal aksamların, sivri çıkıntıların olmadığı, yumuşak dokulu ve oval kenarlı ürünleri tercih edilmelidir. 

·         Mobilyalarda toksik olmayan, sağlığa zararsız su bazlı boyalar tercih edilmelidir.

·         Karyola-Beşik parmaklık aralıklarının bebeğinizin eli, kolu ve kafasını sıkıştırmayacak ölçülerde 2,5 cm’den az 6 cm’den fazla olmamalıdır.

·         Karyola-beşik üzerine dönence vb. materyalleri asmayınız, çünkü bu tarz eşyaları bebeğiniz kendine doğru çekerek koparabilir ve kendine zarar verebilir.

·         Mobilya yerleşiminde bebeğinizin karyolasını baz alarak oda içinde yerleşimi düşünün. İlk öncelik karyolayı en uygun yere (pencere kenarı, kapı ağzı, ısı kaynağından uzak bir alanda) konumlandırınız. Diğer mobilyaları da buna göre en uygun yere (gün ışığını engellemeyecek şekilde) yerleşimini yapınız.

·         Elbise dolabı, şifonyer ve raf gibi ürünlerin mümkün ise sabitlenmesi ve karyoladan belirli bir mesafede konumlandırılması bebeğinizin güvenliği açısından önemlidir.

 

Mobilyalarda kullanacağınız uyku seti, nevresim, yatak, yorgan, yastık seçiminde % 100 pamuklu ürünler tercih edilmeli, sentetik ve alerjiye sebep olabilecek kumaşlar kesinlikle tercih edilmemelidir.